« Ocak 2018 »
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

 
« Ocak 2018 »
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
  
ATA KOLEJİ BİLİŞİM GARAJ AKADEMİSİ
ATA KOLEJİ'NDE BİLİŞİM GARAJ AKADEMİSİ
       2017 2018 eğitim öğretim yılında "Anasınıfından Liseye" Kodlama ve Robatik Tasarım eğitimine Gazi Üniversitesi Tekno Park'ı ve Bilişim Garaj Akademesi çözüm ortaklğımızla başlayacağız.Bu çalışmanın öğrencilere yönelik kazanımları nelerdir ve  Neden  Kodlama ve Robotik tasarım eğitiminine önem veriyoruz.?Kısa şu şekildedir; 
1. Kodlama, yeni çağın yabancı dilidir çünkü iş ve sosyal hayatımızın akıllı cihazlarla çevrelenmeye başlaması, günlük ihtiyaçlardan gelişmiş mesleklere bir çok işin yazılımlar ve bilgisayarlı makineler tarafından yapılması, yeni nesiller için daha öncekilere uzak görünen bir beceriyi zorunlu kıldı: Kodlama! Kodlama bilen bir kişi bilgisayarları, bilgisayarlı makineleri programlayarak onlara istediği işleri yaptırabilir, bu cihazlara yeni özellikler, görevler ekleyebilir. Kendi mesleklerini icat etmek zorunda kalacak olan yakın geleceğin yetişkinlerinin sahip olması gereken en önemli zihinsel araçlardan birisi, kodlama ve onun getireceği algoritmik (sistematik) düşünme becerisidir. Bir anlamda, kodlama becerisi çocuklarımıza etraflarını saran bilgisayarlı makinelerle ve büyük veri yığınları ile iletişime geçmelerini, onlara ne yapmaları gerektiğini emredebilmelerini ve onlardan gelen sinyalleri anlayabilmelerini sağlayacak yeni bir ‘dil’ becerisi olacak.
2. Bugünün ilkokul ve ortaokul öğrencileri kendi mesleklerini icat etmek zorunda kalacaklar çünkü bugün araba, ev ve hatta insan organı basabilen üç boyutlu yazıcılar, insansız hava ve kara araçları, yapay zekâya sahip yazılımlar günümüzde bizlerin icra ettikleri meslekleri ya yok edecek veya büyük değişime uğratacak. Harvard Üniversitesi’nden iki ünlü profesörün aşağıdaki uyarıları tüm ülkeler için geçerlidir.:
 
 

Ata Koleji Bilişim Garaj Akademisi ile ilgili Veliler tarafından sıkça sorulan Sorular ve Cevapları:

1-Bilgisayar çocuklarımızı uzak tutmamız gereken bir teknoloji. Bir de böyle eğitimler vererek daha fazla uğraşmalarını istemiyoruz.
Haklısınız. Çocuklarımız şu an da bilgisayarlar ellerine verilirken, üretim odaklı kullanımı gösterilmeden verildiği için bağımlı duruma geldiler. Ancak bilgisayarla üretmeye başlayan ve ona hükmedebildiğini anlayan bir çocuk için bu durum çok kısa bir zaman içerisinde bağımlılık seviyesinden çıkıyor. Kendi oyununu yazan bir çocuk için oyun oynamanın büyüsü kayboluyor. Ata Koleji Bilişim Garaj Akademisini  kullanan çocukların velilerinin ortak söylemi: Bu eğitimleri almaya başladıklarından bu yana artık oyun ve sosyal medya ile zaman geçirmiyor ve bilgisayarını üretim amaçlı kullanıyor.

2-Kodlama  nedir ve Bilişim Dersi nasıl işleniyor?
Kodlama çocuğun bilgisayara emir verebilmesidir. Ata Koleji Bilişim Garaj Akademisi hem online bir platform hem de eğitimin içerisinde. Çocuklar okullarında dersleri öğretmen rehberliğinde şifreleri ile derslere bağlanarak işliyorlar. Okuldan sonra evlerinden bağlanarak evde ek etkinlikler yapabiliyorlar.. Ayrıca bizim çocuklarımızın öğrenme yetenekleri doğrultusunda geliştirildiği için çocukların derslere ilgisi çok yüksek seviyede.

3-Birçok okulda kodlama,3d ve robotik çalışmalar yapılıyor. Sizin yaptığınızın farkı ne?
*Öncelikle bilişimin tüm araç gereçlerini yazılım ve donanım olarak bir müfredat doğrultusunda sunuyoruz. Sadece robotik değil, sadece kodlama değil tüm araçların bütünsel bir yapı içerisinde verilmesi sonucunda çocukları bir seviyeye getirmiş oluyoruz.
*10.000 sayfa içerik ve video /animasyon destekli  ve evde de çalışma imkanı sunması sebebiyle çocukların üretmelerini ve her hafta bir ürün çıkarmalarını sağlıyor olması.
*Çocuklar kodlama,3 boyutlu tasarım, web tasarım ve robotik beceriler kazandıktan sonra, bu becerilerini Türkiye geneli yapılan turnuvalarda sergileyecekler.
*Matematik ve Fen derslerinde işledikleri teorik konuları kodlama ,robotik ve 3 boyutlu tasarım ile uygulayacaklar.

4-Lego robot/m bot gibi robotik çalışmalar yapanlar var Farkı ne?
Bu tür sistemler kapalı devrelerden oluşuyor. Biz verdiğimiz eğitimlerde çocukların açık devreler üzerinde çalışarak, gerçek hayatta karşılığı olan akıllı dünya ile tanışmalarını önemsiyoruz. Akıllı cihazların tamamı aslında robotik uygulamalardır.  Ancak çocuğun akıllı cihazını geliştirmesi için matematik ve fen ile harmanlanmış Ata Koleji Bilişim Garaj Akademesi  müfredatının ders olarak işlenmesi gerekir.

5-Kodlamada kullandığınız diller hangileri? Bilgi verir misiniz? Scratch MIT  tarafından geliştirilmiş, küçük yaş grubu çocuklarımızın kodlamayı öğrenmeleri ile ilgili harika bir ortam. Scratch yazılım geliştirme platformu ve programlama dili çocukların bilgisayar programlamaya ilk adımları atmalarını sağlamaktadır. İlköğretim 2.sınıftan itibaren SCRATCH kullanıyoruz.4.sınıf ile 8.sınıf aralığında Microsoft Small Basic kullanılıyor. Small Basic, programlamaya yeni başlayanlar için son derece kolay, anlaşılır ve programlamayı eğlenceli hale getirmek üzere tasarlanmış olan bir programlama dilidir.Small Basic çocukların daha sonra farklı zorluklardaki kodlama dillerini öğrenmeleri ile ilgili çok iyi bir alt yapı sağlamaktadır.

« Geri Dön

 
Hepsi
KADININ ADI VAR

                Ata Koleji Türk Müz...>>

İSTANBUL GEZİMİZ

Ata Koleji lise bölümü 1-3 Aralık tarihlerinde İstanbul’da üniversite tanıtım ve kült&uum...>>

İYİ Kİ VARSIN ÖĞRETMENİM

24 Kasım Öğretmenler Günü töreni 25.11.2017 Cuma günü okul bahçesinde yapıldı. Sayg...>>

ATANIN ÇOCUKLARI GELECEĞİ KODLUYOR

     Bilgisayarlar, cep telefonu gibi mobil cihazlar,akıllı nesneler, üç boyutlu yazıcıl...>>

ÖZLEMLE VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ

10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni 10.11.2017 Cuma günü okul bahçesinde yapıldı. T&oum...>>

YAŞASIN CUMHURİYET

Ata Koleji ailesi olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı ,Atatürk ve silah arkadaşlarına,şehitlerimize olan minnetle...>>

ÜNİVERSİTE SINAVINDA YENİ SİSTEM

12.10.2017

Değerli Velimiz,

            Bugün saat...>>

AÇILIMIZ TÖRENİMİZ

2017/2018 Eğitim öğretim yılı okul açılış töreni 18.09.2017 Pazartesi günü 9.30'da okul b...>>

AVRUPA GEZİMİZ

Özel Ata Anadolu Lisesi; idareci, öğretmen, veli ve öğrencileriyle Avrupa'ya gezi düzenledi. 15 ...>>

ATA KOLEJİ BİLİŞİM GARAJ AKADEMİSİ
ATA KOLEJİ'NDE BİLİŞİM GARAJ AKADEMİSİ
LİSE BALOMUZ

Özel Antakya Ata Anadolu Lisesi, Savon Otel'de 55. yıl mezunlarına yönelik mezuniyet balosu düzenledi. Bu görkemli geceye &ou...>>

LİSE MEZUNİYET TÖRENİMİZ

Ata Koleji ailesi yeni mezunlarını verdi. Törene Ata Koleji Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Rana Salih, 2. Başkan...>>

İZMİR UZAY KAMPINDAYDIK

Öğrencilerimizle “Gökyüzü Maceramız” projesi kapsamında 6-8 Haziran 2017 tarihleri arası...>>

LİSEYE MERHABA

Özel Antakya Ata Ortaokulu Savon Otel'de 8.sınıf öğrencilerine yönelik "Liseye Merhaba" balosu düzenledi.Bu gö...>>

MÜZİK DİNLETİMİZ

Öğrencilerimiz; Müzik Öğretmenimiz Nezahat AKGÖL'ün derslerinde, Rahman ve Eylem TAŞPOLATOĞ...>>

SERGİMİZ

Özel Antakya Ata Koleji Vakfı Okulları olarak 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı kapsamında lise ve ortaokul kad...>>

KAN GRUBUMU NEDEN BİLMELİYİM
EGE GEZİMİZ

Okulumuz İzmir ve Çanakkale'ye kültürel gezi düzenledi. Kuşadası, Ayvalık, Cunda, Kaz Dağları ...>>

BÜYÜLEYEN KONSER

Ata Koleji Türk Müziği Topluluğu 16 Mayıs 2017 Sa...>>

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını coşku ve gururla kutladık. Hatay Büyü...>>


Copyright © 2012 Özel Antakya Ata Koleji
Hükümet Cad. No:6 31070 Antakya / HATAY
Tel: +90 326 215 11 14 (Santral) - +90 326 214 75 81
Fax: +90 326 213 85 59